نظریه پرداز آمریكایی قدرت نرم گفت: به نظر من احمدی‌نژاد توانسته است قدرت نرم ایران را در بخش‌های دیگر جهان اسلام گسترش دهد و این اغلب در نتیجه‌ انتقادات و موضعگیری‌های او درقبال اسرائیل است."جوزف ساموئل نای " مبتكر تئوری قدرت نرم و استاد دانشگاه هاروارد در گفت‌وگو با خبرنگار دیپلماسی عمومی خبرگزاری فارس به سئوالاتی درباره قدرت نرم ایران و آمریكا و شكل استفاده ایالات متحده از این قدرت برای تاثیر گذاری بر سایر كشورها پاسخ گفت.
طبعا وی از جمله افراد موثر و نظریه پرداز قدرت نرم آمریكا است و دیدگاههای وی نیز متاثر از فضای داخلی این كشور است. با این حال این مصاحبه می تواند نوع نگاه این افراد را به مسایل جهانی و ایران روشن نماید.

فارس: سلام.
ج.ن.: سلام. "جوزف نای " هستم.

فارس: بله. از ایران تماس می‌گیرم. حالتون چطوره؟
ج.ن.: خوبم. ممنون. منتظر تماس شما بودم.

فارس: بله ممنون.
ج.ن.: الان در ایران ساعت چنده؟

فارس: 6:30 عصر.
ج.ن.: پس خیلی زمان بدی نیست.

فارس:: بله همینطوره.
ج.ن.: ما این‌جا وسط برف و بوران هستیم، در "نیو همپشِر " جایی كه الآن هستم.

فارس: پس باید هوا خیلی سرد باشه.
ج.ن.: بله. حدود نیم متر برف روی زمین نشسته.

فارس: خوبه! شاید این برف كار را برای بابا نوئل آسون بكنه و بتونه راحت‌تر هدیه سال نو را براتون بیاره.
ج.ن.: درسته!

فارس: قرار شد مصاحبه‌ نیم ساعت باشه، درسته؟
ج.ن.: بله یا یه مقدار كم‌تر؛ چون من باید تا كم‌تر از نیم ساعت دیگر با وزارت خارجه در واشنگتن برای یك موضوع دیگری تماس بگیرم.

فارس: پس اگر موافقید مصاحبه را شروع كنیم.
ج.ن.: شروع كنیم.

م.ا.: آقای نای شما قرار است یك كتاب جدید منتشر كنید.
ج.ن.: درسته.

* قدرت در قرن بیست و یكم از غرب به شرق «منتقل» می‌شود

م.ا.: چه زمانی قراره این كتاب چاپ بشه و موضوع آن چیست؟
ج.ن.: كتاب در روز اول ماه فوریه چاپ خواهد شد و نام آن "آینده‌ قدرت " است. من به طرز خاصی علاقه‌مند به بررسی این موضوع هستم كه چگونه قدرت در قرن بیست و یكم در حال «جابجایی» است. این كتاب در مورد انتقال تعیین‌كننده‌ قدرت در این قرن است و این كه این جابه‌جایی چگونه قدرت نظامی، قدرت اقتصادی و قدرت نرم را تحت تأثیر قرار داده است.
آن‌چه من در این كتاب مطرح كرده‌ام این است كه در حال حاضر دو انتقال بزرگ قدرت در حال وقوع است:
یكی انتقال قدرت از غرب به شرق است؛ اساساً از نیمه‌ غربی جهان به نیمه‌ آسیایی جهان و این نشان‌دهنده‌ بازگشت آسیا به مكان اصلی خود، پیش از انقلاب صنعتی است.

* این روند تنها با چین صورت نمی‌گیرد

پیش از انقلاب صنعتی، آسیا بیش از نیمی از جمعیت جهان و بیش از نیمی از محصولات تولیدی جهان را تشكیل می‌داد. تا سال 1900 آسیا هنوز بیش از نیمی از جمعیت جهان را تشكیل می‌داد؛ اما سهم آن‌ها در محصولات تولیدی جهان به دلیل انقلاب صنعتی در غرب به %20 كاهش یافت. به نظر من، ما در قرن بیست و یكم شاهد آن خواهیم بود كه سهم آسیا در تولید محصولات جهانی با سهم آن در جمعیت جهان برابر شود. این یك انتقال بزرگ قدرت است كه در حاصل روی دادن است. در برخی از مواقع مردم آن را به پاخاستن چین می‌نامند؛ اما این موضوع فراتر از چین است. هند را هم در برمی‌گیرد و ابتدا این روند به وسیله‌ ژاپن رهبری شد.

* انتقال قدرت از دولت‌ها به صحنه‌گردانان غیر دولتی شكل دیگر انتقال قدرت است

انتقال بزرگ دیگری كه در قدرت در حال صورت گرفتن است، انتقال قدرت از دولت‌ها به صحنه‌گردانان غیر دولتی است كه هم غرب و شرق را تحت تأثیر قرار داده است. این موضوع، نتیجه‌ فناوری‌های در حال تغییر است كه به معنای این است كه صحنه‌گردان غیر دولتی در حال حاضر ظرفیت‌های بیشتری از دوره‌های گذشته دارند. مدت زیادی است كه بازیگران غیردولتی وجود دارند؛ اما این موضوع كه فناوری اطلاعات بسیاری از موانع ورود آنان را به صحنه و ایفای نقش در سیاست بین‌الملل برطرف كرده است و این موضوع بازیگران مختلف از گروه‌های خیریه گرفته تا گروه‌های تروریستی مانند القاعده تا شخصیت‌های دارای قدرتی مانند جولیان آسانژ گرداننده سایت ویكی‌لیكس را تحت تأثیر قرار داده است. این به معنی این نیست كه این قدرت های جایگزین دولت ها می‌شوند بلكه صحنه جهانی قدرت را پر از مدعیان قدرت می كند و این نیز هم شرق و هم غرب را تحت تأثیر قرار داده است. این دو، تغییرات اساسی در قدرت در قرن بیست و یكم هستند و كتاب، اساساً هر یك از این دو تغییر را با جزئیات بیشتر توضیح می‌دهد.

فارس: سهم ایران در این روند چقدر است؟
ج.ن.: من در این كتاب در مورد ایران به عنوان بخشی از آسیا نتیجه‌گیری می‌كنم. من در مورد آسیا به عنوان یك منطقه‌ وسیع جغرافیایی صحبت می‌كنم و این مطلب حتی فراتر از آسیا است. كشورهای نوظهور دیگری نیز مانند برزیل در آمریكای جنوبی هستند كه نقش مهم‌تری را از پیش بازی خواهد كرد؛ اما اگر با دید وسیع‌تری به آن نگاه كنید، بزرگ‌ترین انتقال، از غرب به شرق است.

* حادثه‌ ویكی‌لیكس صحبت صادقانه با مردم سایر كشورها را برای دیپلمات‌های آمریكایی مشكل‌تر كرد

فارس: هر چند نمی‌خواستم سؤال متفرقه بپرسم اما مایلم نظر شما را در مورد ویكی‌لیكس بدانم. عده‌ای تصور می‌كنند كه این افشاگری‌ها حقیقی ‌اند اما بسیاری دیگر معتقدند كه این، بخشی از جنگ نرم آمریكا است كه تلاش می‌كند به طور غیر مستقیم حرف خود را مطرح كند. نظر شما چیست؟
ج.ن.: نه. من فكر نمی‌كنم كه دولت آمریكا از كاری كه ویكی‌لیكس انجام داد رضایت داشته باشد. اگر با افرادی كه در دولت آمریكا حضور دارند صحبت كنید، در مورد ویكی‌لیكس بسیار عصبانی هستند. به نظر من وقوع حادثه‌ ویكی‌لیكس صحبت صادقانه با مردم سایر كشورها را برای دیپلمات‌های آمریكایی مشكل‌تر كرد چراكه خطر پخش شدن این خبر وجود داشت. من فكر می‌كنم این نظریه كه ویكی‌لیكس دسیسه‌ای است كه آمریكایی‌ها پشت صحنه‌ آن هستند، بسیار خنده‌دار است چرا كه اگر با افرادی كه در دولت آمریكا هستند صحبت كنید، در مورد ویكی‌لیكس بسیار عصبانی هستند.

* «ویكی لیكس» تنها برای ایالات متحده نخواهد افتاد

با این حال به نظر من آن‌چه در مورد ویكی‌لیكس جالب است این است كه چگونه نه تنها یك فرد مانند «جولیان آسانژ» می‌تواند چنین كاری بكند؛ بلكه در عصر جدید اطلاعات، هر كسی می‌تواند مقادیر بسیاری از اطلاعات را افشا كند. این موضوع به این معنی است كه امنیت اطلاعاتی كه دوره‌های گذشته در میان دولت‌ها وجود داشت، در حال كم‌رنگ شدن است. این اتفاق تنها برای ایالات متحده نخواهد افتاد؛ بلكه برای دولت‌های دیگر و شركت‌های خصوصی دیگر نیز اتفاق خواهد افتاد. به نظر من این به این معنی است كه در عصر سایبر مردم باید یاد بگیرند كه در مورد اطلاعاتشان به شیوه‌ای جدید فكر كنند. به همین دلیل است كه من در كتابم یك فصل كامل را به آن‌چه من آن را "قدرت سایبری " می‌نامم اختصاص داده‌ام.

* درباره بیانیه 10 هزار مهندس معمار آمریكایی درباره ساختگی بودن واقعه 11سپتامبر

فارس: شما گفتید كه دولت آمریكا از موضوع ویكی‌لیكس راضی نبود اما دولت آمریكا از موضوع 11 سپتامبر هم ناراضی بود. با این حال امروزه شواهد بسیاری وجود دارد مبنی بر این‌كه 11 سپتامبر یك واقعه‌ ساختگی بوده است. منظورم این است كه كه آیا ویكی‌لیكس 11 سپتامبر دیگری نیست؟
ج.ن.: من فكر نمی‌كنم 11 سپتامبر یك قضیه‌ ساختگی بوده است. به نظر من یك حمله‌ كاملاً واقعی بود. من هیچ دلیل قانع‌كننده‌ای مبنی بر این‌كه 11 سپتامبر واقعه‌ای ساختگی بوده است نمی‌بینم. به نظر شما چه شواهدی مبنی بر این وجود دارد؟

فارس: 10 هزار مهندس معمار در ایالات متحده اظهار كرده‌اند كه شواهدی مبنی بر ساختگی بودن 11 سپتامبر در دست دارند. آنان گفته‌اند كه ریزش برج‌ها بر اثر برخورد هواپیماها نبوده است بلكه به خاطر دینامیت های بسیار قوی بوده كه قبل از برخورد هواپیماها به برج های دوقلو زیر ساختمان كار گذاشته شده بودند.
ج.ن.: به نظر من این افراد اشتباه می‌كنند. همواره دسیسه‌هایی در مورد همه چیز وجود داشته است و این انكارناپذیر است اما نمی‌دانم آیا مقام مسئولی این موضوع را قبول دارد یا خیر.

* ایران هم مانند دیگر كشورها از قدرت نرم خود برای جذب دیگران استفاده می‌كند

فارس: اجازه بدهید به سؤالاتی بپردازیم كه مردم ایران می‌خواهند جواب آن را از زبان شما بشنوند. به عنوان یك متفكر در زمینه‌ قدرت نرم، شما قدرت نرم ایالات متحده علیه ایران را چگونه ارزیابی می‌كنید؟ ایالات متحده از چه ابزارهایی برای تغییر فضا علیه ایران استفاده می‌كند؟
ج.ن.: اجازه بدهید ابتدا یادآوری كنیم كه اساسا قدرت نرم چیست. قدرت نرم توانایی وادار كردن دیگران به انجام كاری است كه شما آن را می خواهید از طریق جذب و ترغیب به جای تحمیل و تهدید.
هر شخص یا دولتی می‌تواند از قدرت نرم استفاده كند. ایران هم به عنوان رهبر شیعیان تلاش می‌كند از قدرت نرم برای جذب دیگران استفاده می‌كند. ایالات متحده به عنوان رهبر دموكراسی از قدرت نرم برای جذب دیگران استفاده می‌كند.

* قدرت نرم مستقیم، قدرت نرم غیر مستقیم

قدرت نرم می‌تواند وجود داشته باشد؛ چه دولتی از آن استفاده كند و چه نكند. به عنوان مثال، اگر كسی به دلیل موقعیت ایران در انقلاب اسلامی جذب این كشور شود، این لزوماً به این معنی نیست كه ایران این افراد را از طریق رسانه یا دادن پیغام جذب كرده است. ممكن است افرادی صرفاً جذب ایران شوند. به همین شكل ممكن است افرادی جذب ایالات متحده شوند، تنها به دلیل عملكردهای ایالات متحده در راستای دموكراسی و نه از طریق رسانه و یا "صدای آمریكا ".
بنابراین قدرت نرم هر دو تأثیر مسقیم و غیر مستقیم را دارد. تأثیر غیر مستقیم زمانی اتفاق می‌افتد كه دیگران بدون توجه به آن‌چه انجام می‌دهید جذب شما می‌شوند. تأثیر مستقیم زمانی است كه شما تلاش می‌كنید جذب شدن دیگران را از طریق رسانه یا راه‌های گوناگون دیگر افزایش دهید.

* آمریكا تلاش‌های عمده‌ای انجام می‌دهد تا از طریق رسانه ایرانیان را جذب كند

به نظر من اگر بخواهید به نقش قدرت نرم ایالات متحده در ایران پی ببرید، بخشی از این قدرت از طریق رسانه به وجود آمده است و بخش دیگر آن از این سؤال كه آیا مردم در ایران جذب دموكراسی در ایالات متحده شده‌اند. این تأثیر توسط یكی از بنیان‌گزاران اولیه‌ آمریكا، "جان وینترِپ " "تأثیر شهری درخشنده بر یك تپه " نامیده شده است؛ به این معنی كه اگر دیگران به وسیله‌ زندگی شما به طرف شما جذب بشوند، نیازی نیست كه خودتان كار خاصی انجام بدهید. این تأثیر غیر مستقیم قدرت نرم است.

فارس: آیا دولت ایالات متحده به طور ویژه اقداماتی در جهت جذب افكار ایرانیان انجام نمی‌دهد؟
ج.ن.: مسلماً! البته. ایالات متحده تلاش‌های عمده‌ای انجام می‌دهد تا از طریق رسانه ایرانیان را جذب كند. آن‌چه من می‌گویم این است كه گاهی اوقات این تلاش، خیلی زیاد نیست. این اقدامات دولت هستند كه به عنوان تأثیرات غیر مستقیم، شاید مهم‌تر باشند.

* ایران، به نماد استقلال تبدیل شده است و ارزش‌های مردم خود را ترویج می‌كند كه مورد احترام بقیه قرار می‌گیرد

فارس: همان‌طوركه شما گفتید ایران می تواند مانند همه‌ كشورها قدرت نرم داشته باشد و افراد دیگر را جذب كند. نظر شما در مورد قدرت نرم ایران چیست؟ ایران چه فاكتوری دارد كه بتواند مردم دیگر مثلاً مردم آمریكا یا اروپا را جذب كند؟
ج.ن.: به نظر من زمانی كه ایران، به نماد استقلال تبدیل شده است و ارزش‌های مردم خود را ترویج می‌كند كه مورد احترام بقیه قرار می‌گیرد. به نظر من زمانی كه ایران مواضعی می‌گیرد كه دیگران با آن‌ها مخالف هستند، این مواضع قدرت نرم ایران را تضعیف می‌كنند، همانند زمانی كه ایالات متحده اقداماتی نظیر حمله به عراق را انجام می‌دهد كه قدرت نرم ایالات متحده را كاهش می‌دهند. بنابراین اگر ارزش‌های یك دولت برای افراد دیگر جذاب باشند، قدرت نرم را به وجود می‌آورند و اگر جذاب نباشند، چنین قدرتی نیز به وجود نمی‌آورند. قدرت نرم به فردی بستگی دارد كه باید جذب این ارزش‌ها شود و مانند قدرت سخت نیست كه فرد استفاده كننده از آن اهمیتی نمی‌دهد كه عقیده‌ فرد مورد نظر چیست. در قدرت نرم، این مساله اهمیت زیادی دارد. بنابراین مثلاً اگر من می‌خواهم پول شما را بگیرم، اگر اسلحه‌ای در بیاورم و به شما شلیك كنم، می‌توانم پول شما را با استفاده از قدرت سخت بدزدم و اهمیتی ندارد كه شما چه فكری می‌كنید. اما اگر بخواهم پول شما را با قدرت نرم از شما بگیرم، باید شما را متقاعد كنم كه این شما هستید كه می‌خواهید پولتان را به من بدهید و این كاملاً به آن‌چه شما فكر می‌كنید بستگی دارد.

* احمدی‌نژاد قدرت نرم ایران در بخش‌های دیگر جهان اسلام را گسترش داده است

فارس: در مورد دیپلماسی عمومی ایران چه‌طور؟ آقای احمدی‌نژاد طرفداران زیادی در منطقه، خاورمیانه و در میان كشورهای عربی دارد. نظر شما در مورد این موضوع چیست؟
ج.ن.: به نظر من احمدی‌نژاد توانسته است قدرت نرم ایران را در بخش‌های دیگر جهان اسلام گسترش دهد و این اغلب در نتیجه‌ انتقادات و حمله‌های او به اسرائیل است اما افراط‌گرایی او در حمله به اسرائیل موجب تضعیف قدرت نرم ایران در اروپا و ایالات متحده شده است. لازم دانستن از بین بردن اسرائیل، شاید در بخش‌هایی از جهان اسلام قدرت نرم ایران را افزایش دهد اما قدرت نرم ایران را در اروپا و ایالات متحده از بین می‌برد، در حالی كه به نظر می‌رسد ایران به دنبال قدرت نرم در این مناطق است.

* مواضع احمدی نژاد درباره اسراییل قدرت نرم ایران در آمركا و اروپا را كاهش داده است

فارس: اگر شما مشاور رئیس جمهور ایران بودید، برای تقویت قدرت نرم ایران در اروپا و ایالات متحده چه پیشنهادی به او می‌دادید؟
ج.ن.: ممكن است رعایت اعتدال در مواضعی كه احمدی‌نژاد می‌گیرد، به افزایش این قدرت كمك كند. وقتی مردم در اروپا و ایالات متحده می‌شنوند كه احمدی‌نژاد قصد دارد اسرائیل را نابود كند و اعتقاد دارند كه ایران در حال ساخت سلاح‌های هسته‌ای است، این را تهدیدآمیز و بسیار "غیر جذاب " می‌دانند. بنابراین به نظر من اگر احمدی‌نژاد می‌خواهد جذابیت ایران را در اروپا ایالات متحده افزایش دهد، باید این موضوع را روشن كند كه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و نمی‌خواهد اسرائیل را از بین ببرد.

* پیشینه آمریكا در دیپلماسی عمومی دهها سال است

فارس: اما الان متقاعد كردن و همكاری با آژانس به این معنی است كه هرچه آنها(حتی غیر قانونی) می‌گوید رفتار كنید. می‌دانم كه وقت زیادی ندارید اما به عنوان سؤال آخر. چندی پیش در مقاله‌ای عنوان شده بود كه ایالات متحده در حال فعالیت شدید در زمینه‌ دیپلماسی عمومی است و دلیل آن این است كه ایالات متحده در حال از دست دادن وجهه‌ خوب خود است. به همین خاطر این كشور تلاش می‌كند آن را بازسازی كند. آیا این مطلب صحت دارد؟
ج.ن.: ده‌ها سال است كه ایالات متحده در حال كار كردن روی دیپلماسی عمومی است. این مطلب جدیدی نیست. در واقع اغلب كشورها در زمینه‌ دیپلماسی عمومی فعالیت می‌كنند. دیلماسی عمومی در اواخر سده‌ 19 شروع به ایفای نقشی مهم در دیپلماسی كرد و فرانسه و بعدها بریتانیا در این دیپلماسی پیش‌گام بودند. اما ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم و همچنین جنگ سرد از دیپلماسی عمومی استفاده كرد و امروزه نیز از این دیلماسی استفاده می‌كند.

در این برنامه، دیپلماسی عمومی به گونه‌ای طرح‌ریزی شده است كه در افزایش قدرت نرم ایالات متحده مؤثر باشد. اما خوب است به یاد داشته باشیم كه دیپلماسی عمومی اگر با اقدامات كشوری هم‌خوانی نداشته باشد، به نتیجه نخواهد رسید. به عنوان مثال، رییس جمهور چین اخیراً از ایالات متحده بازدید كرد و دولت چین یك تابلوی تبلیغاتی بسیار بزرگ را در میدان تایمز در قلب نیویورك خریداری كرد تا بر روی آن برای چین تبلیغ كند. این نیز گونه‌ای از دیپلماسی عمومی است كه چین تلاش می‌كند با تصاویری كه بر یك تابلوی تبلیغاتی در میدان تایمز رسم می‌كند چین را در چشمان مردم آمریكا جذاب‌تر جلوه دهد كه به نظر من این اقدام خوبی بود؛ اما این اقدام، زمانی كه چین لیو شیائوبو را حبس و از شركت در مراسم جایزه‌ی صلح نوبل منع می‌كند، متقاعد كننده نیست.

* حمله‌ آمریكا به عراق قدرت نرم آمریكا در جهان و به خصوص جهان اسلام را كاهش داد

بنابراین كشورها می‌توانند از دیپلماسی عمومی استفاده كنند؛ اما تأثیرگذاری آن وابسته به اقدامات كشورها است نه تنها سخنان آن‌ها. به همین دلیل است كه حمله‌ ایالات متحده به عراق تأثیر بسیار بدی بر قدرت نرم این كشور می‌گذارد و من فكر می‌كنم كه این حمله مطمئناً قدرت نرم آمریكا در جهان و به خصوص در جهان اسلام را كاهش داد. به نظر من اگر به قطب‌ها نگاه كنید كه [تنها، قطب‌های جهان هستند] با روی كار آمدن اوباما، وجهه‌ ایالات متحده در مناطق بسیاری از جهان به شكل قابل توجهی بازسازی شده است؛ هر چند این موضوع صحت دارد كه حتی بهترین دیپلماسی عمومی نیز نمی‌تواند بر سیاست مردمی غلبه كند.

* از تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی توسط آمریكایی‌ها اطلاعی ندارم

فارس: ایالات متحده به كمك تعدادی از كشورهای عربی تلاش كردند تا با تغییر نام "خلیج فارس " به "خلیج عربی " دولت ایران را از این طریق تحت فشار قرار دهد و خبرهای زیادی در این زمینه منتشر می‌شد. برخی از تحلیل‌گران معتقدند كه این كار وجهه‌ی آمریكا را تا حدود زیادی در اذهان مردم ایران تخریب كرده است. آیا با شما این عقیده موافق هستید؟
ج.ن.: من از تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی توسط آمریكایی‌ها اطلاعی ندارم. من خودم از اصطلاح خلیج فارس استفاده می‌كنم و زمانی كه شما روزنامه‌های آمریكایی مثل نیویورك تایمز را می‌خوانید نام این خلیج را خلیج فارس می‌نویسند. بنابراین من تصور می‌كنم؛ اغلب آمریكایی‌ها هنوز از اصطلاح خلیج فارس استفاده می‌كنند.

فارس: اما مردم در ایران، حتی افرادی كه طرف‌دار دولت نیستند، از این تغییر نام-از خلیج فارس به خلیج عربی-كه معتقدند توسط ایالات متحده انجام گرفته است، ناراضی هستند.
ج.ن.: من تصور نمی‌كنم كه ایالات متحده چنین تغییری را انجام داده باشد. وقتی كه من این‌جا روزنامه‌ای مطالعه می‌كنم و یا تلویزیون تماشا می‌كنم، همه از كلمه «خلیج فارس» استفاده می‌كنند.

م.ا.: از وقتی كه گذاشتید ممنونم.
ج.ن.: خواهش می‌كنم. من هم ممنونم.برچسب ها :
احمدی‌نژاد قدرت نرم ایران را در جهان اسلام گسترش داده است ,  نظریه پرداز آمریكایی قدرت نرم گفت: به نظر من احمدی‌نژاد توانسته است قدرت نرم ایران را در بخش‌های دیگر جهان اسلام گسترش دهد و این اغلب در نتیجه‌ انتقادات و موضعگیری‌های او درقبال اسرائیل است. ,  خبر گزاری فارس ,  جوزف ساموئل نای ,  جوزف نای ,  * قدرت در قرن بیست و یكم از غرب به شرق «منتقل» می‌شود ,  * انتقال قدرت از دولت‌ها به صحنه‌گردانان غیر دولتی شكل دیگر انتقال قدرت است ,  * «ویكی لیكس» تنها برای ایالات متحده نخواهد افتاد ,  * ایران هم مانند دیگر كشورها از قدرت نرم خود برای جذب دیگران استفاده می‌كند ,  * مواضع احمدی نژاد درباره اسراییل قدرت نرم ایران در آمركا و اروپا را كاهش داده است ,  * حمله‌ آمریكا به عراق قدرت نرم آمریكا در جهان و به خصوص جهان اسلام را كاهش داد ,  * از تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی توسط آمریكایی‌ها اطلاعی ندارم ,  فتنه 88 ,  جنگ نرم ,  قدرت نرم , 

موضوع :
جهان اسلام , فتنه 88 , جوانان , رژیم صهیونیستی , اسرائیل , حقوق بشر آمریكایی , آمریكا , جنگ نرم , خبر , اخبار , عبرت , آمریکا پایان خط ظلم , سران فتنه , انگلیس , آشوب در سایه ,