یك روزنامه انگلیسی در گزارشی با عنوان "یك ملك خصوصی به نام مصر " تاكید كرد رژیم مبارك به دلیل پول از قدرت كناره گیری نمی‌كند.


به گزازش فارس، روزنامه انگلیسی گاردین در مقاله‌ای نوشت: حقایق زیادی پشت اصرار بیش از حد مبارك برای بر سر قدرت ماندن و اجیر كردن اراذل و اوباش علیه تظاهرات صلح آمیز در میدان التحریر قاهره به غیر از سیاست صرف وجود دارد. مبارك و محفلی كه دور او جمع شده‌اند از سال‌ها قبل با مصر به مانند ملك خصوصی خود رفتار می‌كردند و منابع آن در میان آنها تقسیم می‌شده است.

گاردین می‌افزاید: بر اساس سیاست‌های فراگیر خصوصی‌سازی، مبارك و اطرافیانش از نهادهای عمومی سودآور و حجم گسترده‌ای از زمین‌های دولتی بهره برده‌اند. گروه كوچكی از تجار دارایی‌های عمومی را از آن خود كرده‌اند و موقعیت‌های انحصاری در بازارهای اقلام مهم مانند آهن و فولاد، سیمان و چوب را از آن خود كرده‌اند. در حالیكه سرمایه داری رابطه‌ای می‌درخشید، صنایع داخلی كه روزی پایه و اساس اقتصاد مصر بود رو به افول گذاشت.

این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت: برآورد می‌شود كه حدود یك هزار خانواده كنترل بخش زیادی از صنعت مصر را در دست دارد. این طبقه تاجر به دنبال استحكام خود و حفاظت از ثروت خود از طریق سیاست است. حزب حاكم دموكراتیك ملی وسیله نقلیه اولیه آنها برای رسیدن به هدف فوق است. این اتحاد پول و سیاست در سال‌های اخیر زمانیكه تجار در كابینه مبارك به وزارت رسیدند انگشت نما شدند.

مبارك با روندی به قدرت رسید كه در آن ثروت ملی به دست چند فرد مشخص رسیده بود و این در حالی بود كه بیشتر جمعیت مصر فقیر بودند؛ یعنی 40 درصد زیر خطر فقر با درآمد روزانه كمتر از دو دلار.

گاردین با اشاره به اقدامات سركوبگرانه علیه مردمی كه خواستار حداقل خواسته‌های مشروع خود بودند نوشت: خواسته‌های مشروع اجتماعی و اقتصادی مردم مصر از سوی دولت سركوب و رد شده است و رژیم مبارك از پلیس برای كنترل مردم استفاده كرده است. پلیس بر اساس قانون حكومت نظامی قدرت زیادی به دست آورده و به نظارت، و كنترل مردم می‌پردازد. شكنجه و سوءاستفاده در مراكز پلیس به امری معمول تبدیل شده است.

این روزنامه انگلیسی در پایان تاكید می‌كند: مصر به عنوان یك ملك خصوصی اداره شده است. اعضای نزدیك خانواده مبارك در فعالیت‌های سرمایه‌داری به عنوان شركای بیشتر تجار كه از فساد رژیم سود می‌برند، مشاركت دارند. این افراد نمی‌خواهند كاخ‌ها، ساحل‌ها و مراكز تفریحی، تجارت‌های پرمنفعت و ثروت هنگفت خود را رها كنند. اینها دارایی‌های غیرمنقولی هستند كه قابل انتقال به خارج نیستند گرچه باید توجه داشت كه طبقه حاكم بخش زیادی از سرمایه خود را به بانك‌های خارجی منتقل كرده است.

تلویزیون الجزیره قطر در گزارشی به میزان ثروت خانواده حسنی مبارك رئیس جمهوری مصر پرداخت و با بیان اینكه با بالا گرفتن تظاهرات گسترده مردم مصر علیه رژیم مبارك گمانه زنی‌ها در خصوص ثروت مبارك را صد چندان كرده است، افزود: خانواده مبارك با ثروث 40 تا 70 میلیارد دلار یكی از ثروتمندترین روسای جهان بلكه ثروتمندترین شخصیت‌های جهان است.برچسب ها :
گاردین: مبارك مصر را ملك خصوصی خود می‌داند ,  یك روزنامه انگلیسی در گزارشی با عنوان "یك ملك خصوصی به نام مصر " تاكید كرد رژیم مبارك به دلیل پول از قدرت كناره گیری نمی‌كند. ,  روزنامه انگلیسی گاردین در مقاله‌ای نوشت: حقایق زیادی پشت اصرار بیش از حد مبارك برای بر سر قدرت ماندن و اجیر كردن اراذل و اوباش علیه تظاهرات صلح آمیز در میدان التحریر قاهره به غیر از سیاست صرف وجود دارد. مبارك و محفلی كه دور او جمع شده‌اند از سال‌ها قبل با مصر به مانند ملك خصوصی خود رفتار می‌كردند و منابع آن در میان آنها تقسیم می‌شده است. ,  روزنامه انگلیسی ,  مصر ,  مبارک ,  حسنی مبارک ,  تلویزیون الجزیره قطر در گزارشی به میزان ثروت خانواده حسنی مبارك رئیس جمهوری مصر پرداخت و با بیان اینكه با بالا گرفتن تظاهرات گسترده مردم مصر علیه رژیم مبارك گمانه زنی‌ها در خصوص ثروت مبارك را صد چندان كرده است ,  افزود: خانواده مبارك با ثروث 40 تا 70 میلیارد دلار یكی از ثروتمندترین روسای جهان بلكه ثروتمندترین شخصیت‌های جهان است. , 

موضوع :
جهان اسلام , جوانان , آمریكا , اسرائیل , رژیم صهیونیستی , امام خمینی(ره) , خبر , جنگ نرم , اخبار , عبرت , مهدویت , آمریکا پایان خط ظلم , انگلیس , آشوب در سایه ,