به گزارش جهان، آیت الله هاشمی رفسنجانی در گفتگو با دیپلماسی ایرانی گفته است:
در هر كشوری وزارت خارجه، مسئول و متولی كارهای سیاست خارجی است و كشورهای دیگر روی قدرت مسئولان این وزارتخانه حساب می‌كنند. اگر با موازی‌كاری و كارهای نسنجیده، وزارت خارجه را در چشم دیگر كشورها ضعیف كنیم، حتی كشورهای آفریقایی هم رغبتی به مذاكره با ما ندارند كه مقدمه روابط است. متأسفانه مسئولان در اتخاذ مواضع و بیان مسائل در خصوص سیاست خارجی به منافع مالی كمتر توجه می‌كنند.


شما می‌دانید كه این روزها روابط ایران و عربستان رو به تیرگی رفته، در حالی كه اگر نگاه درستی در سیاست خارجی حاكم بود، می‌توانستیم با كمك عربستان كه جایگاه ویژه‌ای در بین كشورهای اسلامی و حتی دنیا دارد، خیلی از مسائل را حل كنیم. ولی نه تنها چنین نیست، بلكه به خاطر بعضی از اهداف داخلی سعی می‌كنند آن رابطه را در جامعه مخدوش جلوه دهند.

مثلاً چند سال پیش من در سفر به عربستان و دیدار با ملك عبدالله از برخورد بد مسئولان عربستانی با حجاج ایرانی در فرودگاه‌ها و به خصوص در قبرستان بقیع گله كردم و ایشان هم پذیرفت كه این مسئله به نفع ما و آنها نیست و دستور رفع آن برخوردها را داد كه حضور آزادانه زنان در بقیع یكی از آثار آن بود و به خواست شورای عالی امنیت و مسئولان حج با بحث‌های زیاد، ساختاری برای همكاری دو كشور در مسائل فیمابین عراق و افغانستان و لبنان و فلسطین تنظیم شد كه مسئولان ذیربط نخواستند عملی كنند.

پس از برگشت من به ایران، هر روز در روزنامه‌های وابسته به آنان خبرهای دروغی درباره پشت صحنه برخورد آنان با حجاج ایرانی منتشر می‌شد تا جایی كه وزیر امور خارجه ما در یك كنفرانس مطبوعاتی گفت كه عربستانی‌ها هنگام ورود آیت‌الله ری‌شهری، در فرودگاه برخورد بدی داشتند و حتی ایشان را بازرسی بدنی كردند.

این موضوع برایم خیلی تلخ بود. چون برخلاف توافقات ما در عربستان بود. از آقای ری‌شهری پرسیدم كه موضوع چه بود؟ ایشان گفت: اصلاً چنین نیست. خود آقای ری‌شهری تلفنی از آقای متكی پرسید كه چرا این حرف را زدی؟ ایشان در جواب گفت: من تحت فشار بودم كه این حرف را بگویم.

ببینید ما كه نباید سیاست خارجی را كه با منافع ملی ما ارتباط دارد، وارد اختلافات داخلی كنیم. آقایان برای كم‌رنگ كردن آثار سفرم به عربستان و مذاكراتم با مسئولان آن كشور، حاضرند روابط خارجی را تا این حد مخدوش جلوه دهند.برچسب ها :
هاشمی: متكی تحت فشار دروغ گفت!‬ ,  به گزارش جهان ,  آیت الله هاشمی رفسنجانی در گفتگو با دیپلماسی ایرانی گفته است: در هر كشوری وزارت خارجه ,  مسئول و متولی كارهای سیاست خارجی است و كشورهای دیگر روی قدرت مسئولان این وزارتخانه حساب می‌كنند. اگر با موازی‌كاری و كارهای نسنجیده ,  وزارت خارجه را در چشم دیگر كشورها ضعیف كنیم ,  حتی كشورهای آفریقایی هم رغبتی به مذاكره با ما ندارند كه مقدمه روابط است. متأسفانه مسئولان در اتخاذ مواضع و بیان مسائل در خصوص سیاست خارجی به منافع مالی كمتر توجه می‌كنند. , 

موضوع :
جهان اسلام , ماجرا های هاشمـــــــی , اخبار , خبر , هاشمی , خاندان هاشـــــــــمی ,