بی‎حرمتی به 40 زن بحرینی؛ موج جدید انقلاب بحرین را رقم زدانقلاب زنان علیه ظلم آل خلیفه؛ این شاید بهترین تعبیری باشد که می‌توان برای انقلاب بحرین انتخاب کرد. مردم کشور بحرین به دلیل غلبه ترکیب جمعیتی ایرانی ـ شیعی در این کشور، نگاه متفاوتی به نقش زن  در مسائل اجتماعی نسبت به سایر کشورهای عربی دارند به نحوی که می‌توان تاثیر این نگاه متفاوت به نقش زنان را در وقایع ماه‌های اخیر این کشور مشاهده کرد.

حضور گسترده و حتی در برهه‌ای از زمان‌ رهبری جریانات انقلابی توسط زنان، اتفاقی است که از آغاز موج بیداری اسلامی در کشورهای منطقه، تنها در بحرین شاهد آن بوده‌ایم. حضور پرشور و حماسی شاعران زن بحرینی در تجمعات اعتراضی مردم این کشور و ترغیب مردم در اعتراض به ظلم آل خلیفه، ماجرای دستگیری آیات القرمزی، شاعر زن بحرینی و اعتراضات گسترده به این اقدام که در نهایت به آزادی وی منجر شد و آخرین اتفاق؛ دستگیری و بدرفتاری با 40 زن شیعه بحرینی در جریان مخالفت با انتخابات فرمایشی مجلس آل‌خلیفه که اعتراض به این اقدام آل خلیفه، موج جدیدی از انقلاب از جمله تحصن علمای این کشور، اعتصاب غذای زندانیان و تظاهرات گسترده را به دنبال داشته است.

به گزارش رجانیوز، جمعیت اسلامی الوفاق که بزرگ‌ترین حزب مخالف بحرین به شمار می‌رود، در روزهای گذشته با انتشار بیانیه‌ای از بازدداشت، ضرب و جرح و بدرفتاری با 40 زن شیعه بحرینی در جریان اعتراضات روزهای گذشته در این کشور خبر داد.

الوفاق در این بیانه اعلام کرده است که نیروهای امنیتی رژیم منامه، بیش از چهل زن معترض به برگزاری انتخابات میان‌دوره‎ای در در یک مرکز تجاری در این کشور را بازداشت و مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند. افراد بازداشت شده که هفت نفر از آن‌ها دختران نوجوان بین 12 تا 15 سال هستند، روز جمعه ، یک روز قبل از برگزاری انتخاباتی که مخالفان آن را تحریم کرده بودند، بازداشت شدند.

رژیم بحرین این انتخابات را با هدف پرکردن 18 کرسی متعلق به نمایندگانی که در اعتراض به رفتار سرکوب‌گرانه منامه علیه معترضان استفعا داده بودند، برگزار کرد.

جمعیت وفاق تاکید کرده است: زنان بحرینی در برابر چشم مردم مورد ضرب و شتم و اهانت نیروهای آل خلیفه قرار گرفتند. جمعیت وفاق افزود: نیروهای آل خلیفه دستان زنان بحرینی را در یک مجموعه تجاری بستند، و آنها را در مقابل دیدگان مردم بر زمین انداختند. سپس آنها را در برابر  مردم مورد ضرب و شتم قرار دادند. این جمعیت، خشونت های رژیم آل خلیفه علیه زنان و پایمال کردن عفت و کرامت آنان را اقدامی بی سابقه در سطح کشورهای عربی دانست.

در همین حال " جمیل کاظم " رییس شورای جمعیت وفاق بحرین نیز در گفتگو با العالم از اعتراض علمای بحرین به این هتک حرمت خبر داده و گفت: در اعتراض به این هتک حرمت های رژیم حوزه های علمیه و مدارس علوم اسلامی روز گذشته ، کلاس ها را تعطیل کردند و در تحصنی که علما نیز در آن حضور داشتند، شرکت کردند.

اما اعتراض به هتک حرمت زنان بحرینی توسط رژیم آل خلیفه به حزب الوفاق و علمای بحرین ختم نشد به نحوی که سید جعفر العلوی یکی از رهبران جریان عمل اسلامی بحرین نیز با حمله به رژیم آل خلیفه در قبال هتک حرمت زنان بحرینی از اعتصاب غذای چهره های مخالف در چندین زندان بحرین در اعتراض به برخورد غیر اخلاقی رژیم با زنان بحرینی در دو روز اخیر خبر داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود نیز به فاجعه استفاده از گازهای سمی علیه معترضین اشاره کرده و افزود: نیروهای رژیم بحرین گازهای سمی خطرناک به سوی مناطق مسکونی شلیک کردند که باعث تشنجها و امراض ناشناخته در بین جوانان و سقط جنین بسیاری از زنان باردار شد.

العلوی گفت: به دنبال استفاده نیروهای رژیم بحرین از گازهای سمی همچنین چندین نفر دچار خفگی شده و به شهادت رسیدند.

در همین حال، مردم بحرین در اعتراض به اقدامات توهین آمیز نیروهای رژیم آل خلیفه علیه زنان، اقدام به برگزاری تظاهرات کرده‌ اند. این مردم در مناطق "کرزکان"، و "النعیم" برای اعلام اعتراض خود به اقدامات توهین آمیز نیروهای آل خلیفه علیه زنان، تظاهرات کردند.
 
انتخابات فرمایشی

نتایج انتخابات در بحرین نشان می‌دهد که بیش از 80 درصد از واجدین شرایط شرکت در انتخابات، از شرکت در انتخابات میان‌دوره‎ای در این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس، خودداری کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری دولت بحرین، کمتراز یک نفر ازهر پنج بحرینی، در انتخابات روز شنبه مشارکت کرده‎اند. بنابرآمار منتشرشده پایگاه اینترنتی دولت بحرین موسوم به " ووت دات کام"، از تعداد 144513 نفر واجد شرایط برای رای دادن در 14 حوزه رای گیری، فقط تعداد 25130 نفر یعنی حدود 17.4 درصد، در این انتخابات شرکت کرده‌اند.

این درحالی است که در چهار حوزه رای‌گیری، اساسا رای‌گیری برگزار نشده و نامزدها به راحتی و بدون رقابت، موفق به کسب کرسی شده‌اند.شیخ علی سلمان رهبر الوفاق  نیز با اشاره به نتایج این انتخابات گفت:  نتایج انتخابات نشان داد که بحرینی‌ها با اصلاحات پادشاه مخالف هستند.سلمان در همین خصوص تصریح کرد: "چیزی به نام دموکراسی در بحرین وجود ندارد و و باید انتقال آرام قدرت صورت گیرد."

رهبر الوفاق درعین حال ادامه داد : "اگر انتقال آرام قدرت صورت نگیرد، بحرین همچنان شاهد بحران امنیتی و حقوق بشر خواهد بود، به همین خاطر مقطعی که در آن قرار داریم، مقطعی تاریخی است ."
 
درخواست کمک از ایران با تشدید اعتراضات به هتک حرمت زنان بحرینی
 
همزمان با تشدید اعتراضات در بحرین به دلیل بی حرمتی به زنان بحرینی، وزیر خارجه بحرین در دیدار با علی اکبرصالحی، خواستار مساعدت ایران برای کمک به حل مشکلات کشورش شد و همچنین ضمن ابراز ناراحتی از عدم حضور سفیر ایران در بحرین شد.

به گزارش رجانیوز، بنا به درخواست وزیر امور خارجه بحرین، عصر دوشنبه در حاشیه برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، ملاقاتی بین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بحرین صورت گرفت.

در این دیدار شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین ضمن تشریح آخرین تحولات و وضعیت داخلی این کشور، به روابط تاریخی و خوب دو کشور اشاره کرد و خواستار مساعدت جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل مشکلات کشورش شد.

صالحی نیز با تأکید بر عدم مداخله در امور داخلی و احترام به حاکمیت کشورها و اشاره به اهمیت ثبات در منطقه، اظهار داشت که مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه مشخص و روشن می‌باشد و گفت: ایران حل مشکل بحرین را در گرو سعه صدر و گفت‌وگو بین مقامات بحرین و مردم آن کشور می‌داند.

وزیر امور خارجه بحرین در پاسخ به ابراز نگرانی نسبت به حوادث این کشور اعلام کرد: یک کمیته تحقیق و تفحص به ریاست آقای بسیونی ایجاد کرده‌ایم که تا آخر اکتبر نتیجه تحقیقات خود را اعلام خواهد کرد و هر آنچه به عنوان نتیجه این تحقیقات اعلام شود مسئولیت آن را به عهده خواهیم گرفت و به آن عمل خواهیم کرد.

وی همچنین از عدم حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در بحرین و متقابلا سفیر بحرین در تهران ابراز ناراحتی کرد و تمایل خود را به حضور سفرا برای تبادل نظر و تماسهای مستقیم اعلام داشت. وزیر امور خارجه بحرین هرگونه اختلاف بین مردم مسلمان منطقه را مردود و تفرقه برانگیز دانست.
برچسب ها :
انقلاب بحرین ,  انقلاب زن مسلمان , 

موضوع :
جهان اسلام , شهدا , حقوق بشر آمریكایی , خبر , اخبار , زنان , موج بیداری اسلامی ,