پایگاه خبری تحلیلی ابوذر ها : اگر تا چند سال قبل، در قبال عملیات تروریستی در ایران، مردم و مقام‌های ایران، انگشت اشاره را به سمت سرویس‌های غربی می‌گرفتند، در دو سه سال گذشته با اظهارنظرهای صریح مقام‌های غربی و صهیونیستی، ماجرا متفاوت شده و حتی در گزارش‌های خبرنگاران غربی در مورد این وقایع كه نمونه‌ی اخیر آن، ترور شهید احمدی روشن است، گمانه‌زنی‌های خود در مورد دست داشتن این سرویس‌ها در عملیات خراب‌كارانه را پنهان نمی‌كنند.به گزارش رجانیوز، سال گذشته، یك ماه پیش از عملیات ترور شهید دكتر شهریاری و دكتر عباسی، جان ساورز رئیس سرویس جاسوسی انگلیس (MI6) از انجام عملیات‌های پنهان برای متوقف كردن برنامه‌ی هسته‌ای ایران خبر داد. همچنین در طی ماه‌های گذشته نیز بارها نمایندگان كنگره و مقام‌های امریكایی به صراحت پیشنهاد ترور مقام‌های ایرانی را مطرح كرده‌اند.

مقام‌های امریكایی و انگلیسی نیز در طی دو روز گذشته موضع‌گیری‌های متفاوتی اظهار داشته‌اند، به‌طوری كه وزارت‌خارجه انگلیس این ترور را محكوم كرد،‌ در عین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه امریكا از اظهار نظر صریح خودداری كرد و این اقدام را یك حركت تروریستی نخواند. وی همچنین صراحتاً دست داشتن امریكا در این حادثه تروریستی را را تأیید یا رد نكرد.

در این زمینه، همزمان با تشییع پیکر پاک شهید مهندس مصطفی احمدی روشن وزارت خارجه کشورمان با ارسال دو یادداشت اعتراضی شدید اللحن خطاب به دولت های امریکا و انگلیس بر نقش آشکار آنها در وقوع این جنایت تاکید کرد و این کشورها را در قبال جنایات انجام شده علیه دانشمندان هسته یی ایران مسوول دانست.

در یادداشت اعتراضی ایران خطاب به دولت انگلیس که برای وزارت خارجه این کشور ارسال شده است، با اشاره به سخنان جان ساورز رییس سرویس اطلاعات خارجی این کشور در پاییز سال گذشته تاکید شده است که ترور دانشمندان هسته ای ایران بلافاصله پس از سخنرانی ساورز درباره آغاز عملیات اطلاعاتی علیه ایران انجام شده است.

در این یادداشت آمده است: «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با مد نظر قرار دادن این واقعیت که روند عملیات ترور دانشمندان ایرانی دقیقا پس از اعلام این رویکرد دولت انگلیس از سوی آقای جان ساورز رئیس سرویس اطلاعاتی انگلیس آغاز شده است، لهذا مراتب اعتراض مجدد خود نسبت به پیامدهای رویکرد یاد شده دولت انگلیس را ابراز داشته و بر مسوولیت آن کشور در قبال این قبیل اقدامات تروریستی تاکید می ورزد».

همچنین ایران یادداشت اعتراض دیگری خطاب به دولت امریکا را به سفیر سوییس در تهران که مسوولیت دفتر حافظ منافع امریکا را بر عهده دارد ارائه کرد.

ایران در این یادداشت بر این نکته تاکید کرده است که یادداشت های دیپلماتیک مکرر ایران در مورد وجود اسنادی مبنی بر حمایت امریکا از گروه های تروریستی علیه ایران بدون پاسخ مانده و حتی با سکوت تایید آمیز این کشور مواجه شده است.

این یادداشت اضافه می کند: «براساس اسناد معتبر و اطلاعات موثق این عملیات ترور با هدایت، پشتیبانی و برنامه ریزی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) و با دخالت مستقیم عوامل وابسته به آن سازمان به انجام رسیده است که مسوولیت مستقیم آن برعهده آن دولت می باشد که باید براساس موازین و حقوق بین الملل و تعهدات دو جانبه پاسخ گو باشد».

این یادداشت تاکید می کند: «جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این ترور ناجوانمردانه و درخواست توضیح فوری دولت امریکا، نسبت به عواقب آن به طور جدی هشدار می دهد و از آن دولت قویاً می خواهد به حمایتهای خود از هرنوع عملیات تروریستی ضدبشری نسبت به جان شهروندان ایران که ناقض حقوق بین الملل و تعهدات ذیربط آن دولت بوده و صلح و امنیت بین المللی را در معرض تهدید جدی قرار می دهد، فوراً پایان دهد. ضمن آن که حق پیگیری مقتضی موضوع نیز برای دولت جمهوری اسلامی ایران محفوظ است».

در عین حال، تحلیلگران اطلاعاتی می گویند متهم ردیف اول پرونده ترور شهید مهندس مصطفی احمدی روشن، تامیر پرادو رییس موساد است، به‌طوری كه جمع بندی های صورت گرفته نشان می دهد طراحی اجرای این عملیات با مشارکت چند سرویس اطلاعاتی، ولی اجرای آن بر عهده موساد بوده است.

تحلیلگران در تهران می گویند احتمالا گروهک منافقین و همچنین بقایای گروهک پژاک در این ترور نقش مستقیم‌تری داشته اند، به‌ویژه اینکه هر دو گروه اخیرا ضربات مهلکی از ایران دریافت کرده و در کردستان عراق نشست های مشترکی با موساد داشته اند.

بنا بر گزارش ایران هسته‌ای، همچنین این گمانه وجود دارد که ایستگاه های اطلاعاتی موساد در مالزی، باکو و استانبول مدیریت این عملیات را به عهده داشته اند.

موساد اخیرا و پس از دریافت ضربات متعدد از ایران، از جمله کشف یک شبکه گسترده، ایستگاه های اطلاعاتی خود را در سراسر آسیا به‌ویژه در کشورهای همسایه ایران پخش کرده است.

تحلیلگران اطلاعاتی می گویند در این باره تردیدی نیست که تامیر پاردو رییس موساد شخصا مسئولیت عملیات ویژه اطلاعاتی علیه ایران را بر عهده دارد.

پاردو که از جایگزین مئیر داگان شده، معاون عملیات ویژه داگان بوده است. همان ایام که داگان رییس موساد بود، بسیاری می گفتند او در واقع رییس یک سازمان اطلاعاتی نیست، بلکه پیمانکار عملیات ویژه است.

تامیر پاردو، رییس جدید سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) کار خود را از روز 13 دی 1389 به طور رسمی آغاز کرد.

پایگاه خبری الرساله نت، در آن تاریخ گزارش داد تعیین پاردو به جای داگان دلیلی بر اعتماد کابینه نتانیاهو به اوست.

دفتر نتانیاهو با صدور بیانیه ای انتصاب پاردو به ریاست موساد را برای پیگیری مقابله با ایران بسیار حایز اهمیت دانست و اعلام کرد، سوابق پاردو در موساد سبب می شود تا دراین زمینه تجربه خوبی داشته باشد.

مهم ترین و تنها اظهارنظر پاردو درباره برنامه هسته ای ایران روز 28 دسامبر 2011 و در جمع حدود یکصد نفر از سفرای رژیم غاصب اسراییل از سراسر جهان که به مناسبت پایان سال میلادی در قدس اشغالی گرد آمده بودند بیان شده است.

پاردو در آن سخنرانی می گوید اسراییل برای مقابله با برنامه هسته ای ایران از ابزارهای مختلفی استفاده می کند و به این کار ادامه خواهد داد. (اصل جمله وی بنا بر گزارش باراک راوید برای هاآرتص چنین است: srael was using various means to foil Iran's nuclear program and would continue to do so)

وی در عین حال تاکید می کند این موضوع را قبول ندارد که یک ایران هسته ای تهدیدی موجودیتی برای اسراییل است.

همچنین این گمانه در تهران وجود دارد که یکی از اهداف اصلی تلاش سرویس های اطلاعاتی اروپایی از ایجاد پیوند میان گروه های ضد انقلاب، ایجاد قابلیت های بیشتر برای انجام عملیات اطلاعاتی در داخل ایران بوده است. بنابراین بعید نیست که برخی جریان های داخلی ناخواسته در تدارک این ترور دخیل بوده باشند. این سرویس ها تا کنون یک نشست میان گروه های ضد انقلاب و با هدف تقسیم کار میان آنها در پاریس برگزار کرده اند و نشست دیگری هم در بهمن ماه برگزار خواهد شد. یک نشست هم برای 27 آذر در لندن تدارک شده بود که از بیم گرفتار شدن در تور اطلاعاتی ایران لغو شد. این نشست ها هم به ابتکار پاردو در حال برگزاری است.

منابع مطلع می گویند شیوه مورد علاقه داگان که پاردو هم آن را به ارث برده، استفاده از روش های سلولی برای انجام عملیات ویژه است به گونه ای که شبکه های مختلف دخیل در عملیات، از ماموریت و حتی وجود یکدیگر اطلاع ندارند.

یک مقام امنیتی در این باره گفت: «ماجرای ترور شهید علی محمدی کاملا این نکته را روشن کرد که موساد از روش شبکه سازی موازی و سلولی برای انجام عملیات های خود استفاده می کند».

وی ادامه داد: «اما نقطه ضعف روش مورد علاقه پاردو این است که بیش از اندازه بر ایستگاه های منطقه ای خود به عنوان کانون انجام عملیات تکیه می کند و به این ترتیب با اشراف بر ایستگاه های منطقه ای موساد، می توان پروژه را از ابتدا تحت اشراف داشت».

این منبع نتیجه گرفت: «بنابراین بهترین روش خنثی کردن عمالیت های موساد همانطور که کیس جمالی فش نشان داد اشراف روی کانون فرماندهی عملیات به جای متمرکز شدن روی هسته های عملیاتی است».

کارشناسان عقیده دارند ایران قادر خواهد بود ظرف مدت کوتاهی پروژه به تعطیلی کشاندن ایستگاه های موساد در منطقه را به موازات پروژه مقابله به مثل فعال کرده و به نتیجه برساند.
برچسب ها :
ترور دانشمندان هسته‌ای ایران پس از فرمان جان ساورز ,  پایگاه خبری تحلیلی ابوذر ها : اگر تا چند سال قبل ,  در قبال عملیات تروریستی در ایران ,  مردم و مقام‌های ایران ,  انگشت اشاره را به سمت سرویس‌های غربی می‌گرفتند ,  در دو سه سال گذشته با اظهارنظرهای صریح مقام‌های غربی و صهیونیستی ,  ماجرا متفاوت شده و حتی در گزارش‌های خبرنگاران غربی در مورد این وقایع كه نمونه‌ی اخیر آن ,  ترور شهید احمدی روشن است ,  گمانه‌زنی‌های خود در مورد دست داشتن این سرویس‌ها در عملیات خراب‌كارانه را پنهان نمی‌كنند. , 

موضوع :
جهان اسلام , شهدا , فتنه 88 , جوانان , رژیم صهیونیستی , اسرائیل , حقوق بشر آمریكایی , آمریكا , خبر , اخبار , عبرت , آمریکا پایان خط ظلم ,