بی‌توجهی به مهم‌ترین اصل حرفه‌ای شدن . . . .همه چیز به یك بازی شبیه است. از تهدیدها و لحن‌های جدی و خشك و انگشت‌هایی كه به نشانه اخطار در هوا تاب می‌خورد گرفته تا جلسه‌هایی كه پرواضح است صورتجلسه آن با لبخند مهر می‌شود و رأی‌هایی كه همیشه تغییر می‌كنند! آن هم با هزار و یك دلیل بی‌منطق.


اول كار همه ناراحتند مثلاً از این همه ریخت و پاش و این همه جولان دادن بدهكاران و خرج كردن از چك‌های باشگاه‌هایی كه در آخر همه را باید به عنوان برگشتی بایگانی كنند. اما زمان كه می‌گذرد، خیلی زودتر از حد تصور، آب‌ها از آسیاب می‌افتد و همه چیز با یك جلسه صوری، حل و فصل می‌شود.

سال‌های سال است كه باشگاه‌های بدهكار آزادانه و بی‌هیچ مشكل خاصی جولان می‌دهند. با سپری شدن هر فصل میلیون‌ها و حتی میلیاردها تومان، بر بدهی‌های انباشته شده خود می‌افزایند و آن را سنگین‌تر از سال قبل می‌كنند. بدهی‌هایی كه افراد مختلفی از بازیكن، مربی، سرپرست تا هتلدار، خانه‌دار (برای اجاره دادن خانه به بازیكنان و مربیان) گرفته تا آژانس‌های هوایی و.... برای گرفتن آن صف كشیده‌اند!

طی چند سال گذشته بارها و بارها مطرح شده است كه از ثبت قرارداد بازیكنان تیم‌های بدهكار جلوگیری می‌شود، اما هر بار، بازیكنان و مربیان این تیم‌ها، بدون كوچك‌ترین دغدغه‌ای قراردادهای خود را به ثبت می‌رسانند و باشگاه‌های بدهكار، هرگز هیچ نگرانی از عملی شدن این تهدیدها به خود راه نمی‌دهند؛ چرا كه به خوبی می‌دانند این تهدیدها فقط ژست‌هایی است كه آقایان می‌گیرند تا بگویند در این راستا بی‌خیال و بیكار ننشسته‌اند.

طی یكی دو سال اخیر و حتی امسال، این تهدیدات شكل تازه‌تری هم به خود گرفت به طوری كه رئیس كمیته انضباطی از عدم صدور مجوز حضور تیم‌های بدهكار در لیگ خبر داد و مدعی شد در حال حاضر ۴۰ تیم بدهكار وجود دارند كه از این بین، هشت تیم لیگ برتری هستند. تیم‌هایی كه خوب می‌دانیم امسال میلیاردی برای خرید بازیكن و مربی خرج كرده‌اند. حال آنكه با نیمی از این هزینه‌های اضافی می‌توانستند بدهی تعداد زیادی از شاكیان و طلبكاران خود را تسویه كنند.

بدهی‌های تیم‌ها در حالی سال به سال روی هم انباشته شده و مرز میلیارد را رد می‌كند كه یكی از اصل‌های فوتبال حرفه‌ای، عدم داشتن بدهی برای تیم‌هاست و چندی پیش نیز سهیل صمدی، كارشناس صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها نیز بر آن تأكید كرد:«امسال با توجه به اینكه قرار است باشگاه‌ها مدرك حرفه‌ای بگیرند، امتیازدهی برای سهمیه، با تهیه مدرك حرفه‌ای موازی شده است و در سیستم امتیازدهی اگر باشگاهی بدهی داشته باشد امتیاز ایران در آیتم ساختار مالی كسر می‌شود و در واقع هر چه تعداد باشگاه‌های بدهكار زیاد باشد، ‌امتیاز بیشتری از ایران كسر می‌شود، اما در سیستم مجوز حرفه‌ای اگر باشگاهی بدهی داشته باشد و برای حل این بدهی و پرداخت آن، راه‌حلی پیدا نكرده باشد و در كمیته انضباطی پرونده باز داشته باشد، به طور كلی نمی‌تواند مجوز حرفه‌ای بگیرد!»

و این در حالی است كه اكثر تیم‌های ما ده‌ها پرونده باز درخصوص مسائل مالی در كمیته انضباطی دارند و هر ساله نیز بر تعداد این پرونده‌ها اضافه می‌شود و البته این تنها تعدادی از پرونده طلبكاران تیم‌های بدهكار است و برخی از آن نیز در فیفا به جریان می‌افتد.
طی یكی،‌دو سال گذشته یكی از راهكارهایی كه برخی از تیم‌های بدهكار در پیش گرفته‌اند این است كه سازمان لیگ به صورت خودكار و روتین از منبع درآمد این تیم‌ها در سازمان بدهی شاكیان این تیم‌ها را بر حسب اولویت پرداخت كند. این راهكار فرصت خوبی را برای باشگاه‌ها به وجود آورده كه دیگر كوچك‌ترین نگرانی بابت پرداخت بدهی طلبكارانشان به خود راه ندهند. حال آنكه با رشد سرعتی كه تعداد بدهكاران تیم‌ها و ارقام نجومی بدهی آنها طی این مدت داشته، درآمدهای اندك تیم‌ها در سازمان لیگ، نمی‌تواند پاسخگوی حتی یك دهم مطالبات تیم‌ها باشد. با این وجود در آخرین جلسه فرمالیته‌ای كه آقایان و مسئولان فدراسیون چند روز قبل برگزار كرده‌اند، بار دیگر مشكل تیم‌های بدهكار برای حضور در لیگ مرتفع شده و تا نیم فصل به آنها زمان داده شده است تا بدهی‌های خود را پرداخت كرده و رضایت شاكیانشان را جلب كنند یا راه‌حلی برای این مسئله پیدا كنند.
این تصمیم در حالی گرفته شده است كه خطر كسر سهمیه ایران و عدم دریافت مجوز و مدرك حرفه‌ای برای باشگاه‌ها،‌ با بدهی‌های هنگفتی كه دارند یكی از دغدغه‌های اصلی این روزهای جامعه فوتبال است كه تصمیم جدید آقایان نشان می‌دهد كوچك‌ترین توجهی به این اصل مهم نشده است؛ اصل مهمی كه بی‌شك برای فوتبال باشگاهی ایران دردسری جدی به دنبال خواهد داشت.

اما قوانین حرفه‌ای شدن باشگاه‌ها هر ساله سختگیرانه‌تر از سال قبل دنبال می‌شود و با این اوصاف، بی‌شك سال آینده شرایط برای تیم‌های بدهكار بدتر هم می‌شود؛ چرا كه با قراردادهای نجومی و میلیاردی كه امسال بسته شده است، تعداد شكایت‌های مالی و بدهی باشگاه‌ها سر به فلك می‌زند! با این وجود تنها راهكار فدراسیون‌نشین‌ها برای حل این مشكل اساسی، تمدید فرصت باشگاه‌ها برای پرداخت بدهی‌هایشان است. فرصتی كه سال‌های سال است تمدید می‌شود و نتیجه آن هم تنها اضافه شدن بر بدهی‌ها بوده است و بس! بدهی‌هایی كه امروز ارقام بسیاری از آنها كه سال‌های سال است روی هم تلنبار شده است، نجومی شده و پرداخت آن مشكل اساسی تیم‌ها بر سر راه حرفه‌ای شدن است!

شمیم رضوان

برچسب ها :
بهشت باشگاه‌های بدهكار! , 

موضوع :
خبر ورزشی , اخبار , خبر ,